STANDING COMMITTEES 2021-2022

 

Refer to the Faculty Senate Bylaws for the requirements and responsibilities of each standing committee.

View Committee Reports

Academic Integrity

Cheryl Wachenheim AFSNR
Elizabeth Crawford Jackson, AHSS
Jin Li, BUSN
Kenneth Magel, ENGR
Estelle Leclerc, HP
Jim Korcuska, HSE
Dogan Comez, SM

Assessment

Jill Motschenbacher, AFSNR
Jessica Jensen (Chair), AHSS
David Hong, BUSN (2024)
Mijia Yang, ENGR (2022)
Rebecca Brynjulson, HP (2021)
Laura Dahl, HSE (2022)
Lisa Montplaisir, SM
Joe Mike Jones, GIS
Emily Berg, Office of Institutional Research and Analysis representative
Jeff Boyer, Office of the Provost
General Education Committee Representative
Student Government Representatives (one graduate and one undergraduate)
Student Affairs and Enrollment Management representative

Athletics

Travis Hoffman, AFSNR
Emily Wicktor (Vice Chair), AHSS
Charles Stevens, BUSN
Ying Huang, ENGR
Natasha Petry, HP
Joe Deutsch, HSE
James Nyachwaya, SM
Stephanie Day, SM

Budget Committee

Thomas Peters, AFSNR
Adam Goldwyn, AHSS
Michael Peterson (Chair), BUSN
Jacob Glower, ENGR
Florin Salajan, Faculty Senate President
Fariz Huseynov, GIS
Stefan Vetter, HP
Shannon David, HSE
Wenfang Sun, SM
Margaret Fitzgerald, Provost, ex-officio
Bruce Bollinger, Vice President for Finance and Administration, ex-officio

Campus Space & Facilities

Alan Zuk, AFSNR
Anthony Flood, AHSS
Michelle Hong, BUSN
Ravi Yellavajjala, ENGR
Stefan Vetter, HP
Mary Douglas, HSE
Indranil SenGupta, SM
Morgan Hovde, Student Government

Conflict of Interest Advisory

Jessica Striker, SM

Council of College Faculties

Alison Graham-Bertolini, AHSS
Svetlana Kilina, SM
Tom Peters, AFSNR

Alternate(s):
Gerald Stokka, AFSNR

Curriculum

Adam Marx (Chair), HSE
Deying Li, AFSNR
Verena Theile, AHSS
Michael Petersen, BUSN
Kelly Rusch, ENGR
Chengwen Sun, HP
Pinjing Zhao, SM
Derek Lehmberg, GIS
Sri Lalitha, Student Government, graduate
Morgan Hovde, Student Government, undergraduate
Matthew Warner, Student Government
Beth Twomey, Libraries, ex-officio
Jeff Boyer, Provost's Office, ex-officio
Kimberly Miller, Registration & Records, ex-officio
Philip Hunt, Registrar, ex-officio
 

Alternates:
Jack Norland, AFSNR
Jeanne Hageman, AHSS
Rajani Ganesh-Pillai, BUSN
Kenneth Magel, ENGR
Kelly Buettner-Schmidt, HP
Susan Ray-Degges, HSE
Indranil SenGupta and Svetlana Kilina, SM
Svetlana Kilina, SM

Equity, Diversity & Inclusion

Beena Ajmera, ENG
Lisa Arnold, CSWF
Tracy Barrett, AHSS
Mary Larson, HP
Hollie Mackey (Chair), HSE
Diomo Motuba, BUS
Indranil SenGupta, CSM
Lei Zhang, AFSNR
Canan Bilen-Green, Vice Provost, Faculty Affairs & Equity

Executive

Florin Salajan, Faculty Senate President
Dennis Cooley, Faculty Senate Past President
Anastassiya Andrianova, Faculty Senate President-Elect
Ryan Limb, AFSNR
Pamela Emanuelson, AHSS
Onnolee Nordstrom, BUSN
Eric Asa, ENGR
Andrea Huseth-Zosel, HP
Ryan McGrath, HSE
Warren Christensen, SM
Margaret Fitzgerald, Provost, ex-officio
Vacant, Graduate and Interdisciplinary Studies, ex-officio
Dan Friesner, Commission on the Status of Women Faculty, ex-officio
Ali Amiri, Parliamentarian, ex-officio
 

Faculty Affairs

Glenn Dorsam, AFSNR
Jessica Jensen, AHSS
Jeff Chen, BUSN
Jordi Estevadeordal, ENGR
Mark Strand, HP
Sara Crary, HSE
Jeff Johnson (Chair), SM

Faculty Rights

Tom AmbrosioAHSS (2020-2025)
Newell Wright, BUSN (2020-2025)
Vacant
Vacant
Vacant

General Education

Jack Norland, AFSNR
Holly Hassel (Chair), AHSS
Onnolee Nordstrom, BUSN
Pratap Kotala, ENGR
Karla Haug, HP
Nicklaus Redenius, HSE
Clayton Hilmert, SM
Jeff Boyer, Director of Assessment & Accreditation
RaNelle Ingalls, Registrar's Office representative
Hallie Pritchett, Dean of Libraries
Emily Berg, Office of Institutional Research & Analysis representative
Ray Orsorio, Student Government

Grade Appeals Board

Canan Bilen-Green(Chair), Vice Provost for Faculty and Equity
Zhulu Lin, AFSNR
Jeanne Hageman, AHSS
Nancy Emerson, BUSN
Jacob Glower, ENGR
Mykell Barnacle, HP
Jaeha Lee, HSE
Pinjing Zhao, SM
Penelope Gibbs, GIS
Laura Friedmann, Student Government
VACANT, Student Government
VACANT, Student Government

Alternates:
David Englund, AFSNR
Carol Archbold, AHSS
Rachel Thompson, BUSN
G. H. Nazari, ENGR
Heather Fuller, HSE
Anne Eliason, HP
Clayton Hilmert, SM
Vacant, GIS

Library

Bob Hearne, AFSNR
Andrew Stark (Chair), AHSS
Charles Stevens, BUSN
Danling Wang, ENGR
Estelle Leclerc, HP
James Nyachwaya, HSE
Bakhtiyor Rasulev, SM
Hallie Pritchett, Dean of Libraries
 

Program Review

Jessica Jensen, AHSS
Limin Zhang, BUSN
Mijia Yang, ENGR
Loretta Heuer, HP
Florin Salajan, HSE
Andrew Croll (Chair), SM
Jeff Boyer, Provost's Office

Alternates:
Saleem Shaik, AFSNR
Amy Stichman, AHSS
Joe Mike Jones, BUSN
Jacob Glower, ENGR
Kelly Buettner-Schmidt, HP
Jodi Tangen, HSE
Nikita Barabanov, SM

Research & Consulting

Julie Pasche, AFSNR
Nicholas Bauroth, AHSS
Jeffrey Chen, BUSN
Ghodrat Karami, ENGR
Sanku Malik, HP
Kyle Hackney, HSE
Kendra Greenlee, SM

Technology and Instructional Services

Anupa Sharma, AFSNR
Melissa Vosen Callens, AHSS
Supavich (Fone) Pengnate, BUSN
Ivan Lima (Chair), ENGR
Stefanie Meyer, HP
Carrie Johnson, HSE
Matthew Smith, SM
Matthew Tri, Student Government

Top of page